Egy nagy lakás két kis lakássá osztása, ha el akarjuk kerülni a hibákat, körültekintő tervezést igényel. Kiemelt figyelmet fordítottunk, hogy mindkét lakás saját, jól megközelíthető bejárattal rendelkezzen. A közművek leválasztásához, külön mérőórák kialakításához az egyéni víz, gáz és elektromos ellátáshoz nem kis dokumentációt, terveket készítettünk.
A tervezés során leginkább arra helyeztük a hangsúlyt, hogy az alapvető helyiségek a legoptimálisabb méretűek legyenek a rendelkezésre álló terület arányos és praktikus felosztásával. A zajszigetelésre, a lakások közötti falak hangszigetelésére a privát szféra megőrzése érdekében kiemelt figyelmet fordítottunk. Külön konyha, fürdőszoba és hálóhelyiség került kialakításra mindkét részben. Képeink magukért beszélnek, mennyire sikerült jól gazdálkodnunk a térrel, a funkcionalitás, az esztétikum és a szükségesség három tengelyű koordinátarendszerében.
Néhány trükk, amivel csalni lehet a térérzékelésben
Kis alapterületű lakások kialakításánál fontos a tér optimalizálása. Minden esetben cél a praktikus, kényelmes, mégis esztétikus élettér, kis lakás esetében azonban ez mindig nagyobb kihívás, nem kis ötletességet igényel. Néhány trükk, amivel meglepő eredmények érhetők el.
- Többfunkciós bútorok választásával, például kanapéágy vagy tárolóval rendelkező étkezőasztal vásárlásával könnyebben összekapcsolhatjuk a funkcionalitást a praktikummal.
- Kevesen gondolnak erre, de a világos színek választásával optikailag nagyíthatjuk a teret.
- Jól elhelyezett tükrökkel és átgondolt világítási tervezéssel növelhető a fényerő és a térérzet.
- Fontos a jól átgondolt tárolás beépített szekrények kialakításával, tárolórekeszek, polcrendszerek kialakításával.
- A tér nyitottságának megőrzésével, azaz a fölösleges válaszfalak elbontásával növelhető a térérzet.
- Egyszerű dekoráció, a tér ne tűnjön zsúfoltnak a szemnek.